Milan Richter si hraje s Gutovkou

gutovka-stena-b-201009-nahledModrooranžové vedení radnice Prahy 10 od začátku svého působení na podzim 2010 nemá zrovna ideální mediální obraz. Přes 200 milionů obecních korun je nejspíš v trapu kvůli pochybné investici do Key Investment. Bývalá příslušnice komunistické rozvědky sedí na pozici místostarostky. Zastupitelstvi schválilo nemravný způsob prodeje obecních viladomů v příkrém rozporu s tím, co občanům slibovalo…

Jak stohoven, jak jen z toho ven? Ve slavném filmu Vrtěti psem za účelem odklonění pozornosti médií a voličů od skandálu prezidenta mediální poradce prezidentskému týmu poradil vyhlásit válku Albánii, tedy přesněji řečeno nechal vytvořit takový dojem.

Co by mohlo na emoce občanů Prahy 10 zapůsobit podobně silně jako válka na city vlasteneckých Američanů? Zavřená Gutovka, to je ono! Ale základ je mít to na koho svést a sám posléze zasáhnout jako zachránce.

Text: Martin Uhlíř

Autor je zastupitelem za TOP 09 v Praze 10.

Připome?me si nejdříve onen skvělý film Vrtěti psem (Wag the dog), pamatujete si na něj? Mottem filmu je věta: „Proč pes vrtí ocasem? Protože je chytřejší než ocas. Kdyby byl ocas chytřejší než pes, vrtěl by ocas psem.“ Kdo je chytřejší: občané a nezávislá média nebo politici u moci? Jaké podoby může mít manipulace veřejným míněním? Jde o výborný film, skvěle v něm hrají Dustin Hoffman a Robert De Niro.Výmluvná je scéna, kdy už se zdá, že celý plán bude zmařen (prezidentský protikandidát totiž vystoupí v televizi s prohlášením, že žádná válka není), hollywoodský producent najatý jako krizový poradce s naprostým klidem zahlásí: „Myslíte, že jste v háji? Při práci na filmu 'Čtyři jezdci apokalypsy“ mi tři z jezdců umřeli dva týdny před koncem natáčení! Tohle nic není, o nic nejde. To je… to je… to je jen první dějství."Na posledních dvou zasedáních zastupitelstva Prahy 10 jste mohli být ze strany starosty Milana Richtera svědky pozoruhodného rétorického one-man-show na téma Gutovka.

Gutovka je hračkou v rukou regionálních politiků

V krátkosti o co jde. Gutovka je oblíbený sportovně-relaxační areál v Praze 10 – Strašnicích. Vlastníkem je městská část, spravován je soukromými subjekty. Současný nájemce společnost Hamr sport, stejně jako předtím i předchozí nájemce společnost Taiko, podal výpověď nájemní smlouvy pro nerentabilnost provozu. Letos na jaře tedy bylo vyhlášeno nové výběrové řízení, které však úředníci radnice zapomněli (anebo spíše „zapomněli“?) nechat zveřejnit v jakýchkoliv komerčních médiích. Nejen to! Informace nebyla zveřejněna ani v radničních novinách Prahy 10, na webu www.praha10.cz ani na facebookové stránce! Kolega zastupitel Radek Lojda (TOP 09) toto několikrát urgoval u mluvčího radnice Jana Charváta. Bez úspěchu.

Není tedy divu, že se do výběrového řízení žádný zájemce nepřihlásil. Za tím účelem, aby se oblíbený areál nemusel v říjnu zavírat, zastupitelstvo 7. září odhlasovalo dohodu se stávajícím nájemcem o půlročním dotovaném provozu a tím se získal dostatečný čas na vyhlášení nového výběrové řízení.

Starosta Milan Richter ovšem začal perlit: „Nevyužitelnost a navýšení peněz plyne ze špatné konstrukce sportoviště.“ Ne, plyne to z něčeho jiného! Nájemce jsme prostě psychicky zdeptali, protože neměl jistotu, jestli tam bude pokračovat, protože jsme mu chtěli dát výpověď na základě tlaku opozice. A dnes zjišťujeme, že budeme platit tři sta tisíc korun a za půl roku vyhodíme z okna téměř dva miliony.

Dále Milan Richter tvrdil: „Chtěli jsme dát prostor opozici, aby ukázala, jakým způsobem by řídila městskou část. A tady to máme.“ Čirá demagogie! Co naplat, že nájemce podal výpověď víc než půl roku poté, co skončila předvolební kampa?.

richtr-milan-jablonova2010-nahled

Opozice kritizovala nízký nájem. Jednu korunu!

Ano, během volební kampaně jsme, místní TOP 09, skutečně kritizovali nízkou cenu nájmu areálu ve výši 1 Kč. Bylo to však v souvislosti s tehdy plánovanou přístavbou tenisových kurtů namísto parkové zeleně v hodnotě 40–50 milionů korun. (Mimochodem vedení radnice se tehdy, na základě vytrvalého tlaku občanského sdružení Útulné Strašnice, rozhodlo od plánu ustoupit a postavit finančně méně náročnou stavbu – osmnáctijamkový minigolf. Otázkou zůstává, zda se náhodou nejedná o nejdražší minigolf ve střední Evropě. Jedna jamka u nás vychází na milion. Zda zrovna minigolf pomůže zvýšit rentabilitu provozu je dost nereálné.)

Každopádně ze strany radnice žádný tlak na vypovězení smlouvy s Hamr sport nikdy neproběhl. Proč by také, když nájemce poskytoval kvalitní servis. Starosta se možná domnívá, že lež, která se objeví ve stenozáznamu z jednání a následně v radničních novinách a na webu, se může stát pravdou. Nikoliv, pane starosto.

gutovka-stena-c-201009-nahled

Bude Gutovka žít pro občany, nebo pro šíbry zleva i zprava?

Skoro by se mohlo zdát, že si vedení radnice snad i přeje, aby se do výběrového řízení nikdo nepřihlásil a Gutovka se skutečně zavřela. Vedení radnice ani neodpovědělo na dotaz opozice, proč Úřad městské části Prahy 10 není schopný zajistit provoz Gutovky po vlastní ose. K tomu zdá se ze strany koalice chybí politická vůle. Každopádně v tuto chvíli bude zatím stačit, pokud vedení radnice nebude nově vyhlášené výběrové řízení tutlat a využije vedle zveřejnění v radničních médiích i pár inzerátů. Dovoluji si poznamenat, že se vyplatí investovat tisíce, pokud máte šanci ušetřit miliony.

Anebo, že by stávající strategie koalice ODS a ČSSD v Praze 10 pokračovala a vrtění občany gradovalo? Čeho se dočkáme příště? Najme si pan starosta také nějakého šikovného mediálního poradce, který mu řekne: „Že jste utopili přes 200 mega z obecních peněz?… Že vaši pravicoví radní a zastupitelé svým hlasováním podpořili další setrvání podporučice komunistické rozvědky ve funkci místostarostky stotisícové čtvrti Praha 10?… Že pane starosto zapomínáte na sliby dané občanům a že s některými z nich při přijednání zastupitelstva jednáte povýšeně povýšeně a že na ně zvyšujete hlas? Eh, tohle nic není…!“

Martin Uhlíř bloguje na iDnes.

Gutovka na DESÍTKA.cz:

Rekonstrukce bazénu Gutovka

Betonová lezecká stěna Gutovka pod širým nebem

Skořápky, Metro A, Gutovka

Poslední předvolební špílce ODS

Komentáře

Dopřejte si komfortní ubytování v Praze. Rezervujte jednoduše levné ubytování v Praze přímo na stránkách www.MegaUbytko.cz.


Tip na nové byty v Praze 10 ve Štěrboholech.