Lyže se prodávají v Parku Hostivař. Jak na to?

lyze-kukla2Lyžařská sezona se konečně rozjela na plné obrátky. Kdo se chystá na hory, stojí před velkou otázkou. Pokud vybavení nevlastním, mám si jej kupovat nebo vypůjčit? Když se rozhodnu pro koupi, jak si mám lyže vybrat, když nejsem profesionál?

Na tyto a další otázky odpovídají odborníci ze specializované prodejny ZPM Sport Park Hostivař, kteří podobná dilemata řeší se zákazníky každý den.

„Kvalitní lyže a kompletní vybavení nejsou lacinou záležitostí, proto se pro jejich koupi rozhodněte až po pečlivém zvážení všech faktorů. Pokud například plánujete, že si vyrazíte na lyžařský víkend jednou za sezonu, nemá téměř smysl si lyže kupovat, od toho jsou půjčovny, kde mají i nejnovější modely lyží. To samé platí v případě, že nelyžujete a chcete si to na sjezdovce jen vyzkoušet,“ radí Petr Šorm ze specializované prodejny ZPM Sport Park Hostivař.

Text: Nina Černá nina.cerna@aspen.pr

Foto: Horydoly www.horydoly.cz

Lyže tedy kupujte až v případě, že se sportu hodláte oddávat intenzivněji, víte, co od lyží očekáváte, a znáte svou lyžařskou úrově?. „Profesionálové a sportovní lyžaři už většinou vědí, jaký typ lyže je pro ně ten pravý, ale kdo si není jistý, určitě by se měl poradit,“ domnívá se Petr Šorm.

Zkoušet, zkoušet, zkoušet…

Určitě se nevyplatí sáhnout po prvních lyžích, které nám padnou do oka. Nejlepší je zkoušet a zkoušet. Od toho jsou testovací centra a zmi?ované půjčovny. Předběžně se však můžeme orientovat podle několika vodítek:

• Lyžařská úrove? • Preferovaný styl jízdy • Preferovaný terén

Každá lyžařská značka dnes staví modelové řady tak, aby byly uzpůsobeny potřebám definované uživatelské skupiny. My jen musíme zjistit, v jaké že množině uživatelů se sami nacházíme.

Pohodlí pro začátečníky a výkon pro pokročilé

Jelikož začátečníci nevyžadují výkon a spokojí s takovým produktem, který je vlastně jen uvede do lyžařské problematiky, jsou to lyže vesměs technologicky jednoduché a tedy relativně levné. Pozor však, není to cena, co určuje úrove? a účel lyže! Začátečníci tedy ocení měkké, kratší lyže, které jsou snadno ovladatelné. Tyto rekreační (univerzální) lyže jsou vhodné pro výuku základů techniky a umož?ují pomalejší jízdu s kratšími obloučky.

Naopak sportovní lyžaři si vybírají vyšší stup?ě tvrdosti a delší lyže, které se ovládají hůře, avšak umož?ují rychlou jízdu.

Určitým vodítkem může být délka lyže ke kořeni nosu stojícího člověka. Při výběru délky je také dobré zohlednit tvrdost lyže. Tvrdší lyži můžete vzít v kratší délce, naopak měkčí lyži raději v délce větší.

Na sjezdovku nebo do terénu?

A teď ke stylu lyžování a terénu. „Mezi nejrozšířenější kategorii lyží patří ALLMOUNTAIN, popř. ALLROUND, které jsou určeny pro rozsáhlou skupinu lyžařů od mírně pokročilých po pokročilé, které je možné použít na různě upravené terény i délku oblouků. Jedná se o stabilní lyže, kterým můžete důvěřovat a pilovat na nich svou techniku,“ shrnuje obecnou charakteristiku těchto typů Petr Šorm. Právě u nich se můžeme řídit orientační délkou k nosu lyžaře (tj. cca 10 cm z jeho výšky).

Kromě rekreačního lyžování však existují také specializovanější disciplíny, které vyžadují i odlišnou lyži. Například všeříkající kategorie RACE zahrnuje lyže slalomky, které mají malý rádius pro snadné ovládání a rychlé zahájení oblouku, dále obřačky, lyže pro zkušené lyžaře, co mají rádi rychlou jízdu po hranách a nakonec racecarvery, které jsou určeny pro velmi sportovního lyžaře na úrovni závodního lyžování.

Pro dobrodruhy a milovníky volného, neupraveného terénu jsou pak určeny lyže kategorie FREERIDE. Zde přichází ke slovu šířka lyže, široký střed a široká plocha skluznice. „Čím je lyže širší, tím více je nosná v měkkém sněhu,“ jmenuje její výhodu Petr Šorm ze ZPM Sport Park Hostivař. Její délku volíme o něco větší než je výška jezdce, ovšem opět je třeba brát v úvahu inividuální požadavky jezdce, stejně jako u předchozích typů. A opět platí – největší délky by si měli vybírat jen ti nejzkušenější lyžaři.

Lyže na DESÍTKA.cz:

SEZNAM: Skiservisy v Praze 10

Komentáře

Dopřejte si komfortní ubytování v Praze. Rezervujte jednoduše levné ubytování v Praze přímo na stránkách www.MegaUbytko.cz.

Tip na nové byty v Praze 10 ve Štěrboholech.