Konzervy, granule a kapsičky pro kočku

kocka-okno-nahledKočky jsou, jak známo, velmi vybíravá zvířata. Nelehnou si do každého pelíšku, nelísají se ke každému člověku, proběhnou se, kdy chtějí, kam chtějí, a vrátí se, teprve až uznají samy za vhodné. Jedno na ně ale platí: nabídněte jim kočičí konzervu nebo speciální granule a budou vám doslova jíst z ruky.

Text: Jan Vokounek redakce@desitka.cz

Foto: Můj mazlík www.mujmazlik.cz a Ondřej Turek redakce@desitka.cz

Výživné granule a chutné konzervy jsou nejčastějším krmivem, které kočkám podáváme.

Důvodů je více:

  1. Obsahují vyvážený poměr kalorií, dopl?kových látek a vitamínů, které kočky potřebují pro spokojený a zdravý život.
  2. Zvířatům chutnají a pokaždé je přilákají k miskám s jejich žrádlem.
  3. Pro majitele domácích mazlíčků je důležité, že se granulekonzervy jednoduše skladují, dávkují a nejsou příliš drahé.
krmivo-kocky1

Internetový obchod Můjmazlík.cz nabízí kanadské, americké, britské i české značky kvalitních krmiv ve formě granulí, konzerv a kapsiček.

Každá kočka chce něco jiného

Vybrat si můžete zvláštní krmivo pro koťata, žrádlo pro dospělé kočky, speciální krmiva určená pro kočky se zvláštním stravovacím režimem, jaký mají například vykastrovaní kocouři, kočky s nadváhou, potížemi se zažíváním a jinými kočičími nemocemi.

Široký výběr je například z výrobků značky Meowing Heads – granule pro mladé i starší kočky. V prodeji jsou také české granule Brit, masové kapsy Calibra, italské kočičí konzervy Monge, filetky Premio od německého výrobce Trixie, americké krmivo Taste of the Wild, nebo kanadské Acana.

krmivo-kocky2

Jak se dobře najíst? Z pohodlné misky!

Důležitou součástí kočičího stravování jsou vedle granulí a konzerv také misky. Žrádlo a čistá voda jsou denní samozřejmostí, ale zamysleli jste se, jak pohodlně se vaší kočce jí a pije?

Miska by měla být dostatečně velká, snadno omyvatelná a stabilní proti převrácení. Můžete vybírat mezi úplně obyčejnými miskami, ale k dostání jsou i luxusní a designové modely, keramické nebo nerezové misky, se stojánkem či bez něj.

Co kočce chutná a proč to žere?

Kočka divoká i domácí žijící v přírodě je masožravec. Její potravou jsou drobní hlodavci, ptáci, ještěrky, brouci a podobní dosažitelní živočichové. Kočka nekonzumuje pouze maso (tedy svalovinu) ale s chutí požírá i vnitřnosti, jen žluč najde a vynechá. Obohacuje tím svůj jídelníček o mnohé látky nezbytné k životu.

Normálně rostlá kočka uloví ve středoevropských poměrech dvě desítky myší denně. Je to pro ni celodenní činnost, protože nalezení kořisti, číhání, útok a nakonec i konzumace trvá dost dlouho. Kočka v zajetí má podobné zvyky, a tak se krmí sice po malých porcích, ale dvacetkrát za den. Nelze ji tedy nutit ke stravovacímu režimu, jaký mají psi nebo velké šelmy – pořádně se najíst jen jednou za den a případně jen párkrát do týdne.

Kočka si navykne na stravu během prvního půl roku života. Kočce krmené od začátku granulemi, budou s největší pravděpodobností chutnat do smrti. Naopak kočka, která si zvykne na pestrou stravu, bude mlsnější a určitě dá najevo, co jí chutná více a co méně.

Kočka má na jazyku jen pět set chuťových pohárků. Pro srovnání: pes jich má dva tisíce a člověk devět tisíc. Kočku tedy zajímá spíš teplota, konzistence a vůně potravy, než samotná chuť. Ideální strava pro ni má teplotu 38°C, což odpovídá zakousnuté myši.

Kočkám byste neměli nikdy nabízet sýr, šunku, makrely a vepřové maso – protože jsou příliš slané nebo tučné. Kočičími jedy jsou čokoláda, hroznové víno, cibule a česnek. Po nich zvrací a je jí nevolno. Neznamená to ovšem, že po těchto potravinách kočky neslídí a nesnědí je, když jim je nabídnete.

Když kočka nežere, znamená to zdravotní problémy. Už za dva až tři dny může z nedostatku stravy těžce onemocnět a po pěti dnech uhynout. Proto v takovém stavu patří na veterinární kliniku. Veterinář obvykle najde zapíchnutou kost v krku, chlupinami zaplněný žaludek, nebo bolavé zuby. Těžší nemocí, která se také často vyskytuje, je selhání ledvin.

Kočka ovšem může přestat žrát nebo naopak se rozežere k nezastavení, když je nervozní nebo dokonce stresovaná. Je to stejné jako u lidí. Nepomůže nic jiného, než najít příčinu stresu a odstranit ji. Některé kočky a kocouří v takovém stavu dokáží sežrat vlněné svetry, polystyrenová těsnění, okousávají nábytek i domácí textilie.

krmivo-kocky3

Čtěte více na DESÍTKA.cz:

Pamlsky milují všichni psi

Pelíšky pro psy: pelechy, matrace a deky

Vánoční strom pro psy a kočky 17. prosince v Heroldových sadech

Komentáře

Dopřejte si komfortní ubytování v Praze. Rezervujte jednoduše levné ubytování v Praze přímo na stránkách www.MegaUbytko.cz.


Tip na nové byty v Praze 10 ve Štěrboholech.