Horolezecká skála v Hostivaři

Nemůžu se odlepit od země. Nejsem schopen udělat první zdvih. Padám už z nákroku. Podle mnou je prudká kamenitá strá? porostlá stromy. Nechci vědet, co by se stalo, kdybych upadl dva metry nad zemí.

Pěkná pětka zvaná Klasika nakonec pouští pouze s horním jištěním.

Stačilo najít klíčový chyt v kolmé skále, pověsit se do něho levým prostředníčkem a pravou rukou se zachytit na chytíčku do sokolíčka. Následují tři silová, ale lehká tempa, a vylézám na temeno Hostivařské skalky.

Text: Kuba Turek jakub.turek@horydoly.cz

Foto: Hana Suchá redakce@horydoly.cz

(Článek je převzatý z outdoorového serveru Horydoly.cz.)

Praha je bohatá na spoustu horolezeckých skal a skalek. Jednou z miniaturních oblastí, kde se dá udělat pár lezeckých kroků, je Hostivařská skalka nedaleko stejnojmenné přehrady.

Sedmimetrová kolmice

Nějakých deset směrů je tu naskládáno do kolmého skalního výchozu v lese. Leze se do výšky až sedmi metrů.

Dvě pětimetrové skalky skrývající po jedné cestě jsou pár kroků od hlavní stěny.

Největší atrakcí je přibližně dvacetimetrový traverz podél vororovné spáry na ruce, ale bez slušných stupů.

Pouze horní jištění

Obtížnost výstupů se tu pohybuje od trojky do osmičky. Není osazen jediný nýt, borhák či skoba. Ani vklíněnec se tu skoro žádný nedá nikam umístit. Pokud byste ho už někam dali, bude vám spárka chybět jako chyt.

Odskoky na zem by tu byly velmi nebezpečné. Leze se tu tedy téměř výhradně s horním jištěním. Jistící lano se uvazuje okolo stromů na temeni skály. Názvy a směry výstupů jsou napsané na skále, obtížnost chybí.

Jak se tam dostat?

Ze stanice metra Háje či Jižního Města pěšky nebo na kole na hráz Hostivařské přehrady. Odtud dolů po asfaltové parkové cestě podél Botiče do staré Hostivaře. V místech, kde končí klesání a cesta trochu zatáčí doprava, se podíváme doprava nahoru do zalesněného svahu. Až téměř nahoře je vidět Hostivařská skalka.

Z druhé strany se sem dostaneme od hostivařského Intersparu po cestě proti toku Botiče. Projdeme okolo několika restaurací, mineme několik laviček na mýtině po levé ruce a hned za nimi odbočíme doleva do svahu ke skále.

Z Hostivaře vede podél Botiče a Hostivařské přehrady červená turistická značka do Průhonic. Podobnou trasou prochází také zeleně značená cyklotrasa Greenway Botič a naučná stezka Povodím Botiče.

Doporučené vybavení

Lezečky (speciální lezecké boty)

Lano 15 m

Magnézium

Sedací úvazek

3 karabiny

Jistící brzda

Lékárnička

Mobil

Komentáře

Dopřejte si komfortní ubytování v Praze. Rezervujte jednoduše levné ubytování v Praze přímo na stránkách www.MegaUbytko.cz.

Tip na nové byty v Praze 10 ve Štěrboholech.