ČSSD a ODS chtějí zastavět Trojmezí, ale zatím nevědí, jak to říci lidem

Před volbami lhaly Občanská demokratická strana i Česká strana sociálně demokratická.

mlejnsky-dalibor-ukazovacek-nahled

Když pomineme, že na sebe dštily ohe? a síru v předvolepbní kampani a hned po volbách si padly do náruče, pomalu se ukazuje, že jejich zástupci lhali i v případě Trojmezí.

Při veřejné předvolební politické debatě na Spořilově se všechny strany kandidující v Praze zavázaly, že budou hlasovat proti změně územního plánu, která by vedla k zastavění zeleně v celé lokalitě Trojmezí.

Za ČSSD to před veřejností slíbil Lukáš Koucký. Příznačné bylo, že dosavadní a dnes už i nový starosta Prahy 11 Dalibor Mlejnský před touto otázkou odešel ze sálu.

Těsně před volbami ODS protlačila tak zvanou celoměstsky významnou změnu Trojmezí (to je zabetonování, vyasfaltování a zastavění přírodního parku Hostivař – Záběhlice) do dalšího jednání.

Nikdo ji z návrhu pro hlasování v zastupitelstvu Prahy zatím nestáhl a zárove? se nikdo důležitý nehlásí k tomu, že navrhne její stažení. Navíc nastupující primátor Bohuslav Svoboda o Trojmezí a svém předvolebním závazku mlží.

Text: Jan Vokounek jan.vokounek@seznam.cz

trojmezi-039-nahled

Podívali jsme se, co je zatím o osudu Trojmezí známo.

V pražské koaliční smlouvě se píše:

Nepřipustit úbytek veřejně přístupných zelených ploch (např. Trojmezí, Klánovický les a další) a maximálně se zasadit o nárůst jejich podílu.

rozhovoru pro Deník.cz uvedl Bohuslav Svoboda toto:

Druhým předvolebním hitem bylo Trojmezí. Platí, že bude zastavěno jen přes vaši mrtvolu?

Obsahuje to koaliční smlouva, i když nebylo jednoduché tuto pasáž prosadit. Trojmezí by mělo být veřejným prostorem, kde by se lidé rádi setkávali. Což zahrnuje i parkoviště pro vozíčkáře, letní restaurace, lavičky. A to je zase širší otázka. ?ada studií říká, že tvrdost a asociálnost dnešní společnosti je daná tím, že zmizela místa pro přirozené potkávání a komunikaci. Buď lidé bydlí v osamocených vilách s plotem nebo na anonymních sídlištích.

Budete chtít, aby příští čtyři roky o tváři Prahy rozhodoval nějaký autoritativní architekt?

Je to jedna z variant, jinou pak je zadávání úkolů ad hoc pro jednotlivé projekty. Já v tomto ohledu budu naprosto poslouchat odborníky z dané oblasti. Mám řadu kamarádů mezi architekty, mezi příbuznými zase umělce, takže mám k tomuto světu blízko. Vím proto, že když se hovoří o urbanistice, tak tam nenajdete dva stejné názory. Já jsem pro hledání konsensu. Celkově ale platí, že v Praze už by se neměly stavět další výškové budovy. Měli bychom se soustředit na prostory, v nichž se žije, bydlí a chodí do práce.

Koalice Trojmezí píše ve svém hodnocení situace:

Bohuslav Svoboda nám osobně slíbil před volbami, že pokud se stane primátorem bude dále jednat se zástupci Koalice Trojmezí a dostojí svého slibu o nezastavění ani 1m2 Trojmezí. Až proběhne ustavující zastupitelstvo MHP a bude zvolen primátor, vyrazíme za ním a za radním pro územní rozvoj na jednání ohledně Trojmezí.

trojmezi-096-nahled

Trojmezí a politika na Desítka.cz

Jestli ODS prodá Trojmezí, odletí led?áčci

Nevolte modré, pokud chcete zelenou Prahu

Trojmezí pokračuje výstavou a veřejnými debatami

Komentáře

Dopřejte si komfortní ubytování v Praze. Rezervujte jednoduše levné ubytování v Praze přímo na stránkách www.MegaUbytko.cz.

Tip na nové byty v Praze 10 ve Štěrboholech.