Cepíny a mačky na Gutovce ve Strašnicích

gutovka-cepin2012Betonová lezecká stěna Gutovka nabízí zážitky na pomezí opravdového horolezectví venku v přírodě a instantního sportu v hale na plastové imitaci skály. Přes zimu se tady leze nejen v lezečkách, ale také s cepíny v rukou a mačkami na nohách.

Horolezecká stěna Gutovka stojí uprostřed stejnojmenného sportovně-rekreačního areálu ve Strašnicích pár desítek metrů od stanice metra.

Vedle horolezců tady drandí ve skateparku inlinisté a skateboardisté. Hraje se tu fotbal, volejbal i basket. Děti mají k dispozici lanový park a několik zajímavých hřišť s prolézačkami. Rodiče hospodu. V zimě se bruslí na malém kluzišti a hraje tenis v nafukovací hale.

Text a foto:

Kuba Turek

jakub.turek@desitka.cz

Betonový kolos je vysoký patnáct metrů. Většina cest dosahuje výšky deset až třináct metrů. Po hřebeni vede feráta. Stěny jsou osazené umělými chyty na sto třiceti cestách obtížnosti 3 až 9 UIAA. Může se tu lézt po celý rok, ale teď v zimě si sebou musíte přinést karabiny. V létě jsou navěšené na stěně.

Výjimkou je několik drytoolingových směrů, na kterých se leze s cepíny a na vybraných cestách i s mačkami. Využívají se při tom mohutné dřevěné špalky, malé dřevěné chyty, dřevěné překlady a také speciální kamenné chyty a stupy. Na těchto cestách jsou expresky ponechané. i přes zimu.

Drytooling na Gutovce slouží především jako nácvik pro lezení v zimních podmínkách na zasněžených skalách, v ledopádech či na horách. Každý zájemce si může vybrat mezi třemi variantami, co a jak bude s tak zvanými zbraněmi provádět.

SOFT: Cepíny se zakládají za malé dřevěné chyty, které jsou obtížnostně rozděleny podle barev (zelená pro začátečníky, červená pro pokročilé). Lezec je obutý do lezeček jako na obyčejné lezecké stěně.

MEDIUM: Cepíny se zasekávají do dřevěných špalků, které jsou napevno ukotvené ke stěně. Mačky se zakopávají také do špalků, nebo se v nich stoupá po betonové struktuře stěny.

PROFI: Zasekávání do špalků se kombinuje se zakládáním cepínů za dřevěné i kamenné chyty. K postupu se využívají také zavěšené trámy a volně visící prvky. Vysoká obtížnost se dosahuje složitými lezeckými pohyby a pozicemi náročnými na sílu, ale také odhad vytrvalosti. Předpokladem k lezení jsou zkušenosti v bezpečné práci s železnými zbraněmi na skále.

Gutovka na DESÍTKA.cz:

Betonová lezecká stěna Gutovka pod širým nebem

Kluziště, na kterých se dá v Praze 10 bruslit

Rekonstrukce bazénu Gutovka

Milan Richter si hraje s Gutovkou

Gutovka (oficiální stránka)


Zobrazit místo Sport v Praze 10 na větší mapě

Komentáře

Dopřejte si komfortní ubytování v Praze. Rezervujte jednoduše levné ubytování v Praze přímo na stránkách www.MegaUbytko.cz.


Tip na nové byty v Praze 10 ve Štěrboholech.