Boj o miliardové referendum pokračuje

stavba_malesice_drevene_budky-nahled Zdálo se, že volbami skončil projekt na radnici za miliardu korun, ale opak je pravdou. Referendum, které svévolně rozředil a znejasnil tehdejší starosta Bohumil Zoufalík na troje volby (komunální a dvě kola senátních), skončilo fiaskem a minimální účastí voličů. Zároveň ovšem těsně před volbami zasáhla spravedlnost: tajemník úřadu městské části Martin Slavík musel přiznat, že organizátoři opravdového referenda mají pravdu a dodali dostatečný počet podpisů. Do té doby to veřejně zpochybňoval a dokonce podle rozhodnutí soudu i účelově odmítal.

DOKUMENT: Vyrozumění o odstranění nedostatků návrhu

Podle zákona mělo toto referendum o miliardové radnici projednat a automaticky vyhlásit nejbližší jednání zastupitelstva.

Tehdejší vedení radnice (ČSSD, ODS, KSČM, DPD, Zelení) mohlo nechat jednání až po volbách, ale zároveň ho chtělo uspořádat, protože se zrovna rvalo s magistrátem o velký kus žvance ze stadionu Bohemians, a chtělo si odsouhlasit výměnu parkoviště za stadion.

Další podraz Milana Richtera

Co s tím? Nejlepší podraz vymyslel bývalý starosta a tehdejší zastupitel Milan Richter (ODS). Jednání zastupitelstva nejprve odsouhlasilo nesmyslný postup ohledně Bohemky. Pak mělo přijít na řadu odsouhlasení referenda. Milan Richter požádal o přestávku. Během ní se z jednacího sálu nenápadně vytratilo mnoho zastupitelů, až nebylo zastupitelstvo usnášení schopné. Už se nevrátili a vyhlašovatelé referenda osiřeli. Byl to jasně kriminální čin s jasným záměrem.

Co teď bude dál? Buď koalice VLASTA spolu s TOP 09 ovládne vedení městské části Praha 10 (o tom se teď vedou politická jednání) a žádná nová radnice se stavět nebude, nebo bude referendum o radnici vážně vyhlášeno. „Občané chtějí rozhodnout o tak významné a drahé stavbě,“ poznamenává k tomu Renata Chmelová, která vede koalici Vlasta.

Hlasoval jsi? Možná nám zaplatíš pokutu!

Bývalé vedení radnice ovšem ještě teď seká drápy a zpětně se mstí občanům, kteří je nevolili. Tajemník úřadu městské části Martin Slavík zahajuje správní řízení s těmi, kteří neoprávněně podepsali listinu za vyhlášení referenda, a vyhrožuje pokutami ve výši 5000 korun. Přitom v naprosté většině případů šlo o omyly anebo nejasnosti. Úřednici sami přiznávají, v prvním případě se jednalo především o velmi staré lidi, kteří mají už z hlediska svého věku nárok na chybu, a ve druhém případě o nejasné vymezení Prahy 10 – hlasovat totiž mohli Strašničtí, Vršovičtí, Záběhličtí a Malešičtí, ale už ne třeba ze Štěrbohol.

„Všem takto postiženým nabízíme právní pomoci součinnost. Pokud budete potřebovat, ozvěte se nám!“ nabízí jedna z organizátorek referenda Ivana Mádrová ze spolku Útulné Strašnice. To všechno se děje přes dřívější prohlášení tajemníka Martina Slavíka, že nebude nikoho trestat. Můžete si ho poslechnout na videu z jednání zastupitelstva.

INFO: Referendum Praha 10

Čtěte více o referendu:

Zoufalík je grázl, i když se schová za tajemníka

Jak dopadlo referendum o předražené radnici?

Soud: referendum v Praze 10 bude

O čem má být vypsáno referendum?

Jak se zametá referendum pod koberec

Jak se Praze 10 lže ohledně referenda?

Miliardové referendu o radnici zatím spadlo pod stůl. Kdo ho nechce?

Čtěte více k tématu RADNICE:

VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ: Radnice reloaded – Volume X (zadávací dokumentace)

VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ: Jde do tuhého: Radnice vyhlásila výběrové řízení na novou radnici

PETICE: Kde podepsat referendum proti radnici?

PETICE: O miliardové radnici chceme rozhodnout v referendu

VIDEO: Jednání zastupitelstva – kdy, kde a za kolik bude nová radnice?

ÚČAST VEŘEJNOSTI? Když stavbu radnice má vést tělocvikářka Ivana Cabrnochová

PROČ STAVĚT? Radnice: oprava, novostavba nebo tunel?

ZASE JDE O PENÍZE Varování pro občany: Politici chtějí další peníze

Komentáře

Dopřejte si komfortní ubytování v Praze. Rezervujte jednoduše levné ubytování v Praze přímo na stránkách www.MegaUbytko.cz.


Tip na nové byty v Praze 10 ve Štěrboholech.