Bezpečné stezky: nová strana se hlásí o slovo

stavba_malesice_strojZačátkem letošního roku jsem se částečně nezřízeností osudu a částečně shodou dalších událostí začal zajímat o hospodaření naší radnice. To, co jsem zřel, mě šokovalo. Nejsem sice studovaný ekonom, mým primárním oborem byla geodézie a v současnosti pracuji jako učitel, ale o ekonomii se ve svém volném čase zajímám.

Nechci zdržovat dlouhým rozborem, ale nejsem spokojen s rozpočtem na rok 2014 a rozpočtovým výhledem do roku 2019. Považuji je za směsici arogance, hlouposti a lobbismu. Stojím si za tím, že v žádném případě nemá schválený rozpočet nic společného se selským rozumem, snahou o efektivní nakládání s veřejnými prostředky, úctou k potřebám občanů, nebo zájmem o budoucnost naší městské části.

Text: Pavel Hájek lund@post.cz

Autor je členem hnutí Bezpečné stezky.

Pokud jsem podal žádosti o informace, kde jsem požadoval vyčíslení konkrétních rozpočtovaných kapitol, bylo mi sděleno, že žádné takové vyčíslení neexistuje a uvedené částky vznikly kvalifikovaným odhadem, pak se musíme stydět za to, co vše se dá ještě považovat za svobodný a demokratický systém.

Pokud tedy politici, odpovědní za schválení rozpočtu, svou chybu nepřiznají a úředníci mi požadované materiály nedoloží, zbývá mi jako občanovi, který se s tímto stavem nehodlá smířit, jen jedna varianta. Kandidovat proti nim ve volbách do zastupitelstva.

Zárove? při současné šířce politického spektra, které je v radniční koalici, nemám jako občan moc na výběr, do které strany vstoupit a věc změnit k lepšímu. Nemám ani jistotu, pokud vstoupím do strany, která s radnicí v současnosti „nepeče,“ že tato strana dokáže efektivně využít práci, kterou jsem ochoten pro změnu na Desítce odvést. Podnikl jsem tedy jediný možný krok, který mi zaručí, že budu kandidovat za stranu či hnutí, které si nebude hlídat zadní vrátka k současné radnici a nebude kalkulovat i s variantou, že neuspěje.

Inicioval jsem založení přípravného výboru hnutí LUND, které se pokouší získat dostatek podpisů občanů k podání kandidátky lidí nenapojených na současnou garnituru.

Že naše hnutí půjde samostatně do voleb, není ovšem jediná možnost dalšího vývoje. Podpisová akce, kterou pořádáme, nijak nebrání tomu, aby tady vznikla v červenci občanská koalice sil, které půjdou do voleb společně. Byl bych za tuto variantu dokonce velmi rád.

V současné době je však třeba napnout všechny síly jiným než participačním směrem. Je třeba nabídnout občanům jasnou alternativu a nebát se, že současní zastupitelé mají již dopředu dohodnutou koalici na další čtyři roky. Nevěřte tomu, že současná megakoalice je zde na věčné časy a nelze ji během několika měsíců odstranit. Vzpome?te, jak v září 1989 nechala KSČ opět vyhodit Miloše Zemana z práce. Vzpome?te, že v říjnu 1989 nechala KSČ opět zatknout Václava Havla. Jak silná tenkrát KSČ byla? Jak si myslela, že dlouho bude vládnout?

A jak si myslíte, že je silná současná radniční koalice?

Pokud si nejste jisti, tak mi zkuste věřit, že až 40 % obyvatel na Praze 10 je připraveno v říjnu přijít k volbám a zvolit zásadní změnu systému. To, jestli tito lidé skutečně k volbám přijdou a v jakém množství, záleží pouze na tom, zda je dokážeme přesvědčit, že jsme vhodnou alternativou. Ti lidé zde fyzicky jsou. Pokud tedy v říjnu nenastane zásadní změna, budeme za to moci pouze my. Sami sobě se budeme zpovídat, jestli jsme udělali dost, jestli jsme dokázali ukázat na základní systémové problémy. Jestli jsme dokázali efektivně vynaložit ty prostředky, které můžeme do kampaně vložit. Nebude možné tvrdit, že za to mohl nezájem lidí o volby.

Nelze to asi říci lépe, než to řekl člověk, který je pochován v naší městské části, cituji: „Je na každém z nás, aby se snažil. Ti, kteří říkají, že jedinec toho moc nezmůže, si jen hledají výmluvy.“

Pokud jste se rozhodli, že je třeba něco pořádného udělat, rád se s každým takovým člověkem sejdu. Můžeme probrat, jak postupovat dále, aby změna v říjnu nebyla jen kosmetická. Můžete mě též oslovit při mých vyjížďkách za občany, které do voleb plánuji 3× do týdne a při kterých se bavím s lidmi a sbírám podpisy (poznávací znamení: reflexní kužel na bicyklu).

Svou volební strategii nikterak tajit nebudu. Nejsem uhlobaron a ani za mnou nestojí žádná finanční skupina, takže stěžejní pro mne je osobně kontaktovat do voleb několik tisíc lidí. Pokud se mezi vámi najde dalších pět takových, tak se občané Prahy 10 včas dozví, že letos mají možnost volby.

Komentáře

Dopřejte si komfortní ubytování v Praze. Rezervujte jednoduše levné ubytování v Praze přímo na stránkách www.MegaUbytko.cz.


Tip na nové byty v Praze 10 ve Štěrboholech.