Archiv

     

Těmto podmínkám vyhovuje 38 textů.

Zasněžená Praha 10

Praha 10.

Sněhová peřina se dnes brzy ráno vysypala na celou Praha. Naše Desítka nebyla výjimkou. Ještě v poledne byla komplikovaná veřejná doprava, osobní auta klouzala po neodhrnutých ulicích a chodci se úklidu chodníků dočkali jen někde.

Pokračování tohoto článku »»»

DNES: Beseda o nejdrsnějším powetrailu v Alpách

Tuxer Alpen.Čtyři geokačeři se vydali do Alp na nejdrsnější powertrail. Tři z nich poprvé zažili, co je to vysokohorská túra. Přijďte si poslechnout jejich vyprávění a podívat se na fotografie. Dnes promítají a komentují svůj dobrodružný výlet v Praze – Vršovicích v rámci cyklu HORYDOLY v Neobyčejné klubovně

Pokračování tohoto článku »»»

Cykloturistický kříž nad Českem

V Neobyčejné klubovně ve Vršovicích proběhla přednáška o cykloturistickém přejezdu České republiky napříč i nadél.

Pokračování tohoto článku »»»

Poláček: "Tiše brečím, protože mám pocit, že umřu."

Přednáška zdarma. Tomáš Poláček bude vyprávět o své cestě stopem napříč Afrikou v Neobyčejné klubovně ve Vršovicích. 

Na svém posledním stopu přežil malárii, spal u zambijského krále a nikdy již nechce do Konga. Stopoval ze Střelkového mysu do Maroka.

Přednáška se uskuteční v neděli 20.5. ve 14:00. Vstup zdarma. Facebooková událost zde. Více o Tomášově cestě naleznete na webu magazínu Reportér.

tomas-polacek-nahled

Heroldovy sady uklidili Poutníci

 

heroldovysady-uklid2018

Poutníci uklidili Heroldovy sady. FOTO: Mates

Dětský oddíl Poutníci, který má klubovnu v Norské ulici, uklidil během své pravidelné schůzky nedaleké Heroldovy sady. V rámci celostátní akce Minuta pro zemi prošly děti společně se svými vedoucími křížem krážem park a nasbírali plný pytel odpadků. Pochvalují si, že okolí klubovny vypadá po jejich akci zase o něco lépe.

Letecké mapování od roku 1938

Radnice Prahy 10 a zvláště Bohumil Zoufalík (exODS) se chlubí, že spustili mapový server Praha10vcase.cz , kde si uživatelé mohou prohlédnout letecké snímky městské části od roku 1938 do dneška. Připomínáme, že stejnou službu poskytuje už mnoho let více webových služeb, například Institut plánování rozvoje hl.m. Prahy nebo Kontaminace.cenia.cz 

První sníh v Praze 10 napadl po půlnoci 4. prosince

botic-prace-prvnisnih2017-nahled

První sníh na pole v Práčích u Botiče napadl 4. prosince. FOTO: Mates

Kdy a jak přichází první sníh do Prahy 10, sledujeme v okolí redakce DESÍTKA.cz už třináctým rokem. Letos se po půlnoci oteplilo a začaly se sypat z oblohy vločky. Sněhové přeháňky s různou intenzitou skončily až dopoledne, kdy se znovu ochladilo.

Pokračování tohoto článku »»»

72 hodin úklid Botiče

Pojďte uklidit Botič od odpadků! Tak zněla výzva geokačerům v rámci celoevropské dobrovolnické akce 72 hodin. Ti se práce chopili s rutinou, protože mají zkušenosti z podobných úklidů přírody, které sami mezi sebou označují jako CITO event.

Pokračování tohoto článku »»»

Moje stopa uzavírá návrhy v polovině října

Další ročník akce Moje stopa uzavírá návrhy od občanů v neděli 15. října. Informační mail na radnici je mojestopa@praha10.cz a telefonní číslo 702 187 288.

Pokračování tohoto článku »»»

GLOSA: Jděte se svým čoklem do háje!

mobil-praha10zprava-nahled

Potřebují toto číst občané Prahy 10 v půl třetí ráno na svých mobilech? FOTO: Mates

Noční SMS odeslal Úřad městské části Praha 10 všem lidem, který jeho zprávy odebírají na mobilní teleony. Neváhal je budit ve 2:31 hodin po půlnoci s tím, že nějaký čokl potřebuje krev zrovna jejich psa, pokud nějakého mají. To snad není ani možné, jaké hlouposti dokáže radnice pod vedením ČSSD vymyslet!

Pokračování tohoto článku »»»

Západ slunce nad Botičem

Slunce zapadá za Botičem. Chodovská okna posílají ostré sluneční paprsky na Zahradní Město. Záběhlické údolí už tone ve tmě. Za pár minut divadlo končí a noc přichází. 

Pokračování tohoto článku »»»

Poutnický Top Gear se konal pod spalujícím sluncem

O co jde? Poutnický Top Gear je recesistický závod, který pořádá oddíl Poutníci od roku 2013. Jde o to co nejoriginálnějším dopravním prostředkem dorazit, nebo se alespoň o to pokusit, do Zátoky pláňat, kde je poutnický tábor. Závod byl inspirován americkým televizním seriálem Top Gear.

Pokračování tohoto článku »»»

Koupání v přírodě začalo

podlesky-201203b-nahled

Podleský rybník, molo na hrázi. FOTO: Kuba Turek

Dnes odpoledne se lidé koupali v přírodní vodě. Plná byla Hostivařská přehrada na obou placených plážích i neplaceném koupacím molu. Několik plavců se odvážilo také do Podleského rybníka

VIDEO Cyklostezka k Vršovickému nádraží

Podívejte se, jak vypadá značená cyklotrasa ze Zahradního Města, přes Slatiny, do Vršovic a zpět přes Michli. Už na prvního pohled je jasné, že tudy by asi málokdo chtěl jezdit každý den do práce nebo do školy.

Pokračování tohoto článku »»»

Stopy poutnického času v Heroldových sadech

Oddíl Poutníci oslavil v Heroldových sadech pět let své činnosti. Vršovické veřejnosti ukázal, co děti a vedoucí dělají, na jaké výpravy jezdí a co tam zažívají, a jaké hry během roku i na táborech hrají.  

Pokračování tohoto článku »»»

VIDEO: Obloha před bouřkou v Záběhlicích

Mraky letí nad Botičem. Odpoledne přijdou bouřky. Čtěte články v rubrice BOTIČ.

Na Zahradní Město padá tma

VIDEO: Je po dešti. Na Jabloňovou ulici a výškový panelák Arnika se snesla noc.

Pokračování tohoto článku »»»

Oddílové stromy se mají k světu

strom-tulaci

Dětské oddíly Tuláci Malešice a Poutníci zasadily strom ve svém působišti. Minulý rok na podzim jim vyčlenila radnice místo. Oba javory rostou jako z vody a již na nich raší pupeny prvních lístků.  

Pokračování tohoto článku »»»

Kontejnery na použitý textil

kontejner-textil-strasnicePoužité oblečení můžete odložit do speciálních kontejnerů. Charitativní Diakonie ho předá bezdomovcům. Kontejnery jsou postavené ve Vršovicích, Strašnicích, na Zahradním Městě a v Malešicích.

Do nádob můžete vkládat staré oblečení, obuv a také textilní hračky. Pomůžete tím nejen lidem, kteří oblečení potřebují, ale také čistotě na ulicích. Odložené oblečení totiž často zůstává ležet pohozené u popelnic.

Všechen sesbíraný textil dobrovolníci z charity vytřídí a použitelné předají nadacím. Poškozené oblečení, nebo to, které už se nedá nosit, je recyklováno, případně odstraněno stejně jako běžný odpad na skládku.

Pokračování tohoto článku »»»

Moje stopa zajímá jen pár tisíc lidí

strasnicka2013-hodiny-nahled

Metro Strašnická v noci. FOTO: Kuba Turek

Sedm projektů bylo odhlasováno pro realizaci v rámci akce Moje stopa v Praze 10. Hlasovalo o tom jen 5024 lidí, kteří ani nemuseli být obyvateli Prahy 10. Pokud to radnice nazvala participativním rozpočtem, tak se velmi mýlila. Na těchto projektech skoro nikdo neparticipuje a téměř nikoho nezajímají.

Pokračování tohoto článku »»»

Geokačeři zachraňovali kešku pod molem na Hostivařské přehradě

hostivar-potapeci-molo-nahled

Potápěči hledají ztracené geocoiny pod molem na Hostivařské přehradě. FOTO: Honha6673

První nálezce kešky Hostivařské molo shodil její obsah do vody. Spolu s hračkami z kindervajíček se na dno dostaly i trackovatelné předměty ve tvaru kovových plíšků a mincí. Rozjela se záchranná akce s pomocí neoprenů, minohledačky a podvodních svítilen. Kačeři pět dnů po nehodě vytáhli už tři ze čtyř předmětů.

Pokračování tohoto článku »»»

Benzínka na Švehlově bude Robin Oil

benzinka-svehlova-nahled

Benzínka Švehlova se rekonstruuje FOTO: Mates

Benzínka ve Švehlově ulici mezi Lanovým mostem a obchodním centrem Park Hostivař mění svého majitele. Na několik měsíců se stala obchodem duchů, nedávno ji koupil Robin Oil.

Benzínka již byla obehnána plotem. Práce zatím probíhají uvnitř. Venkovní čekají na teplejší počasí.

Pokračování tohoto článku »»»

Moje stopa: sepiš nápad a radnice ho (možná) zrealizuje

moje-stopa-nahled

Moje stopa? Abyste o ní věděli, radnice rozmístila po městě ohromné železné plakátové stojany. FOTO: Mates

Dnes proběhlo poslední informační setkáním k projektu Moje stopa. Patnáct lidí se sešlo v jídelně základní školy Švehlova. Co se tam dozvěděli: „Vymyslete si, co chcete zlepšit. Sepište to do webového formuláře. Pokud pro vás obyvatelé Prahy 10 budou následně hlasovat, radnice váš nápad realizuje. Pět milionů na letošní rok je jen začátek. Další peníze budou uvolněny v následujících letech.“       

Pokračování tohoto článku »»»

Dvě havárie pitné vody na Zahradním Městě

voda-svehlova2015c-nahled

Voda zaplavila křižovatku Švehlovy a Topolové ulice. FOTO: Mates

Ve Švehlově ulici praskl v pátek důležitý vodovodní řad. Zatopil průjezd pod železnicí a okolí tramvajové a autobusové zastávky Sídliště Zahradní Město. Dodávka vody do domácností byla obnovena během pár hodin, ale oprava potrubí stále probíhá. Mezi tím prasklo méně významné potrubí v Jasmínové ulici. Oprava zde potrvá déle, a proto byla přistavena cisterna s pitnou vodou.

Pokračování tohoto článku »»»

Tony Hawk se zjevil na Gutovce a všem to ukázal

Gutovka Praha. Tony Hawk skateboard vacation.

Nejslavnější americký profesionální skateboardista Tony Hawk včera hodinu předváděl své umění na Gutovce. K ruce měl celou partu svých soupeřů a zároveň kamarádů.

Pokračování tohoto článku »»»

Geocaching na Na Trojmezí

trojmezi-geocaching1-nahled

Geocaching Trojmezí. FOTO: Kuba Turek

Uprostřed Trojmezí, neboli přírodního parku Hostivař – Záběhlice, byla obnovena keška do globální navigační hry geocaching. Několik let byla vykradená, protože celé Trojmezí je rájem bezdomomovců. Také v okolí keše nazvané Trojmezí bývá po celé léto postavený stan a okolo se válí spousty odpadků. 

Pokračování tohoto článku »»»

Zapomenutý Husův kámen je obnovován

husitky-kamen-2-nahledPoslední neděli v červnu se bude u nové objeveného kamene poblíž Slatin konat poutní mše na paměť Mistra Jana Husa. Po desítky let zapomenuté místo se dává do pořádku.

Pokračování tohoto článku »»»

Husité vysílali rádio při Pražském povstání

husuv-sbor-vinohrady-celek-nahled

Husův sbor na Vinohradech. FOTO: Mates

V roce 1945 bylo v Husově sboru zřízeno rozhlasové studio, které vysílalo zprávy o Pražském povstání. Bylo použito zařízení k přenosu varhanních koncertů. Komplex budov tu stojí již od třicátých let, zastiňuje ho ale vedlejší novorenesanční vodárenská věž.

Pokračování tohoto článku »»»

Aprílové počasí na Botiči

botic1

Sníh, kroupy, déšť, zamračeno, slunečno. Všechno jsme mohli za poslední týden v Praze vidět. Na konci března jsme pořídili fotky na vrchním toku Botiče. Slunce nás pěkně hřálo. O pár dní později jsme z redakce pozorovali Zahradní Město, kterým prolétaly kroupy a sněhové vločky. 

Pokračování tohoto článku »»»

Hostivař: Vánoční putování do říše Skřítků

hostivar-geoevent2013-nahled

Kronika večerního geoeventu v Hostivařském lesoparku. Kterak děti putovaly skrz les od skřítka ke skřítkovi. Provázeli je geokačeři a všichni si užili globální navigační hry geocaching.

Pokračování tohoto článku »»»

Zvony z kostela svatého Václava byly roztaveny na kulky

Socha svatého Václava na kostele svatého Václava FOTO: Mates

Kostel svatého Václava na Čechově náměstí postavil kubistický architekt Josef Gočár. Budova původně měla stát u Vršovického zámečku. Přípravy stavby musely být přerušeny kvůli válce. Díky budování nového parku se našlo náhradní místo. Kostel vyrostl na starém hřbitově. V podzemní kryptě jsou stále uchovány ostatky z těchto hrobů. Původních pět zvonů bylo roztaveno a použito ve prospěch Německa při druhé světové válce.

Pokračování tohoto článku »»»

Botič po povodních 2013

botic-po-povodnich-03-nahled

Botič mezi Hostivaří a Záběhlicemi po povodni. Všude v korytu i blízkém okolí se válejí naplaveniny. FOTO: Mates

Červnové povodně nadělaly mnoho práce hasičům stavějícím hráze z pytlů. Obyčejní lidé mají před sebou několikaměsíční odklízení škod. Podívejte se na fotografie, jak vypadá koryto Botiče v Záběhlicích a Hostivaři.

Pokračování tohoto článku »»»

Nový Baumax se staví na Bohdalci

stavba-bohdalec-auto-nahledPod Bohdalcem se staví nový Baumax. Bude zabírat plochu bývalé louky od Kauflandu až po železniční trať u Jižní spojky.

Stavba má zkrátit cestu lidem z Vršovic a Bohdalce do obchodu s věcmi pro zařízení domu a zahrady. Nejspíš se zvýší počet aut od Edenu až po křižovatku ulic U plynárny a Chodovská.

Stavební práce už jsou v plném proudu. Nikde není ale ani zmínka, kdy má být tato budova dokončena.

Pokračování tohoto článku »»»

Mouchův mlýn na Botiči

Mouchův mlýn je vidět na dně vypuštěné Hostivařské přehrady. FOTO: Mates

Mouchův mlýn je vidět v Hostivařské přehradě. Máte ojedinělou možnost ho zhlédnout. Za pár dní bude zničený bagrováním. Okolo něj byly mnohokrát postaveny koupaliště, ale vždy je zničila velká voda.

Pokračování tohoto článku »»»

GLOSA: Proč lidé v nemocnici nejedí? Protože je tam hnusné jídlo

tramvaj-vinohradska„Od začátku letošního roku je ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady plošně prováděn nutriční screening, jehož cílem je odhalit případy nedostatečně živených pacientů již během příjmu do nemocnice,“ informuje Vinohradská nemocnice.

„K malnutrici (nedostatečné výživě) může vést i nedostatečné množství přijímané stravy během pobytu v nemocnici.“

Zní to jako velmi závažný odborný problém. Podle našich zkušeností je to však většinou velmi jednoduché. Mnohé jídlo podávané v nemocnici je prostě nechutné a podávané ve velmi nevábné podobě.

Pokračování tohoto článku »»»

Vsaďte se! Slavia sestoupí do druhé ligy!

Věrný slávista FOTO: Matěj TurekFotbalový klub Slavia přestoupí do druhé ligy a koupí ho mafián Krejčíř.

Jiří Kájínek bude zproštěn viny a propuštěn.

Karel Gott nevyhraje Českého slavíka 2011.

I na toto si můžete vsadit. Sázkové kanceláře vypisují roztodivné události, které by se mohly letošní rok přihodit. Pokud by se tak stalo, vyhráli byste i pětsetkrát víc, než jste vsadili.

Uvidíme, jak moc se bude Slavia snažit dostat z předpředposledního místa.

Pokračování tohoto článku »»»

První sníh v Praze 10 na kole

S prvním sněhem jsme vyzkoušeli, jak se ve Strašnicích, Záběhlicích a na Zahradním Městě jezdí na bicyklu v nepříznivém počasí. Jde to těžko a je to mi nebezpečné.

Ať už jedete na cestovním kole za prací, nebo na horském kole za zábavou, musíte se bát.

Večer začal v Praze konečně padat sníh. Jako obvykle šlápnu do pedálů a vydám se na pracovní pojížďku po Praze.

Zimní Praha je pro cyklistu odstrašujícím městem. Po 24 hodinách mám v nohách nějakých čtyřicet kilometrů, ale strachu plné kalhoty.

Pokračování tohoto článku »»»

Dům čtení aneb proč nečteme

Čtou děti a teenageři méně, než starší generace? Ano!

Že dnešní mládež čte málo, je obecně známá pravda. Teenageři čtou většinou jen z donucení povinnou četbu. A někteří ani to ne.

Zrovna před týdnem jsem se setkal s jednou nejmenovanou dvanáctiletou holkou, která mi řekla, že za celý svůj život přečetla kromě dětských leporel asi tak tři knihy.

Co to je dneska za mládež? Nečtou ani takové zásadní knihy, jako je Bible, Don Quijote, nebo třeba Jáma a Kyvadlo. Kromě nich bychom měli číst i něco jiného, něco, co nás uchvacuje a zabavuje nás na dlouhé hodiny. Co čteme každou volnou chvilku, v noci pod peřinou, ale i ve škole pod lavicí.

Pokračování tohoto článku »»»

Dopřejte si komfortní ubytování v Praze. Rezervujte jednoduše levné ubytování v Praze přímo na stránkách www.MegaUbytko.cz.


Tip na nové byty v Praze 10 ve Štěrboholech.