Archiv

     

Těmto podmínkám vyhovuje 8 textů.

Jak mělo vypadat centrum Zahradního Města?

arnika-jablonova-nahled

Výstavný projekt centra Zahradního Města z konce 60. let minulého století zůstal na půli cesty. FOTO: Kuba Turek

Centrum Zahradního Města v okolí Květu, Arniky a Slunečnice dnes vypadá jako pěst na oko. V plánech ze 60. let minulého ovšem bylo něco jiného – zajímavý komplex pro bydlení, nakupování, odpočinek a sport. I nedokončený projekt tehdy získal architektonickou cenu. Jenže potom komunistům došly peníze a škrtli vše, co se mělo ještě stavět. Kapitalisté pak už dostavěli jen ohyzdnou obytnou budovu. Park zpustl, trhy opustili zákazníci i prodejci a po skvěle vymyšleném prostoru se prohání vítr a bezdomovci.

Pokračování tohoto článku »»»

Podraz na cestující u Želivského

vinohradska-cyklopruh3-nahled

Vinohradská ulice. FOTO: Kuba Turek

Na Olšanských hřbitovech a Želivského udělaly Dopravní podniky hlavního města Prahy na cestující podraz. Při rekonstrukci tramvajové tratě postavily zábradlí podél tramvajových ostrůvků tak, že odřízly přístup ke krytým budkám na chodnících. Na cestující tak prší, sněží a fouká uprostřed čtyřpruhové vozovky. Zároveň znemožnily příjezd na ostrůvky handicapovaným lidem na vozících a zhoršily příjezd pro maminky s kočárky.

První pražská autobusová linka vedla z Vršovic do Záběhlic

praha-bus138První autobusová linka v Praze spojovala Vršovice a Záběhlice.

Pražská obec spustila pravidelnou autobusovou dopravu na lince A přesně 21. června 1925. Autobus jezdil z dnešního náměstí Svatopluka Čecha od tramvajové smyčky přes Bohdalec k Záběhlickému zámečku, kde dodnes funguje autobusová zastávka U Lípy.

Autobus na lince A nejprve zastavoval pouze na zastávce dnes zvané V Korytech, dříve se jí říkalo Na Hrádku. O tři roky později už zastavoval také Na Bohdalci, aby cestující mohli přestoupit na tramvajovou linku číslo 3.

Pokračování tohoto článku »»»

Šéfová kontroly v Praze 10 sponzoruje rudé komunisty

cunatova-penizekscm-hn-nahled

Kolik peněz posílají lidé svým politickým stranám? GRAF: Hospodářské noviny

My všichni občané Prahy 10 sponzorujeme komunisty na celostátní úrovni. Placená předsedkyně kontrolního výboru Prahy 10 Jana Čunátová (KSČM) je největší dárkyní své mateřské rudé strany. Vloni darovala Komunistické straně Čech a Moravy 364 000 Kč. To je o sto tisíc korun více než předseda Vojtěch Filip, aka agent StB Falmer.

Pokračování tohoto článku »»»

V Hostivaři na Pragovce se začne stavět bytový komplex

V Hostivaři se chystá už druhá stavba obřího bytového komplexu. Zatím byl ve stavební přípravě pozemek mezi Švehlovou a Vladyckou ulicí, kde je dnes zahradnictví. Teď se přidala nedaleké zplanýrovaná plocha bývalé Technometry a Pragovky na křižovatce Švehlovy a Pražské ulice. Od příštího roku tam hodlá stavěl developerská společnost Orco. 

Pokračování tohoto článku »»»

GLOSA: S tímhle obličejem do Senátu?

sabongui-renata1-nahled

Budu poněkud nekorektní, sexistický, rasistický a nactiutrhačný: Kdo se snaží prodat tenhle ksicht do Senátu, musí být blázen nebo prosťáček. Milá paní Renato Sabongui, nehledejte v tom nic osobního, ale vy se prostě do Senátu nemůžete prodrat a začíná to vaším plakátem. Na každém rohu na nás místo tvrdé a při tom sympatické političky, která hájí naše zájmy, zírá umělohmotná tvář, s nepřítomným pohledem, očima jako reflektory a snad i trochu sjetá. „Co nám tahle Asiatka pomůže? Asi nemá prachy, tak se cpe mezi vyžírky,“ pomyslel si již mnohý obyvatel Prahy 10. Je to logické – potřeboval by ženskou nebo chlapa z Vršovic či Strašnic, který bude čitelný jako váš předchůdce Jaromír Štětina. Byl senátor, jehož si nikdo nespletl a o němž se nejméně tři desítky let předem vědělo, co dělal a jaké měl výsledky. S prominutím – to vaše veřejnosti téměř neznámé taneční úsilí, cvičení pilates a kamarádství s kambodžským králem nenahradí. Navíc nám ani neříkáte, co v politice přesně chcete dělat a jak toho chcete dosáhnout. Takže sbohem a šáteček, vyplň se osude.

Pokračování tohoto článku »»»

Pražské zámky, zámečky a usedlosti

prazskezamkyzameckyusedlostiRECENZE

Praha, Academia 2008. Orientační cena 340 Kč.

Tahle knížka vyšla už před dvěma roky, ale na pultech knihkupectví je pořád.

Měl by si ji pořídit každý Pražan, kterého zajímá, kde vlastně bydlí. Určitě totiž každý den míjí starou usedlost, zámeček, nebo aspoň místo, kde kdysi stávaly.

Kniha jednoduše nazvaná Pražské zámky, zámečky a usedlosti jich popisuje několik desítek.

Autoři se na území Prahy 10 věnují především zámečkům v Záběhlicích, Práčích, Petrovicích a Malešicích, tvrzi v Královicích a také přináší mapku usedlostí na Vinohradech.

Pokračování tohoto článku »»»

Hostivařský kostelík vydává hodně stará tajemství

kostel-gotickyobloukKostelík ve staré Hostivaři zasvěcený Stětí Jana Křtitele je starobylý. To se ví dávno.

Předloni v něm ale restaurátoři objevili velkou nástěnnou fresku, která nemá obdoby v celých Čechách. Pochází z období okolo roku 1300 a zobrazuje Boha s ukřižovaným Kristem na klíně a čtyřmi evangelisty.

Letos začal průzkum pod podlahou a ukázalo se, že kostel stojí na prastarých základech baziliky přibližně ze 12. století.

Nenápadný kostelík v zapadlém koutě Prahy 10 vydal umělecký poklad středoevropského významu.

Pokračování tohoto článku »»»

Dopřejte si komfortní ubytování v Praze. Rezervujte jednoduše levné ubytování v Praze přímo na stránkách www.MegaUbytko.cz.


Tip na nové byty v Praze 10 ve Štěrboholech.