zaostreno10-logo

Ve zpravodaji Zaostřeno na Desítku naleznete v září podrobnosti k akcím pro rodiče a děti, které se konají v Praze 10, lokální politiku a také několik vážně míněných otázek – třeba jak se v naší městské části pronajímají nebytové prostory?

24.9. se koná od 13:00  zastupitelstvo. (Videopřenos je možné sledovat pouze v době zasedání, program bude zveřejněn týden předem.)

Jak se daří parku Malešice?
Harmonogram prací zveřejnil web Malešická zeď.
Pravidelné fotoreporty od tvůrců tohoto webu očekávejme cca od 14.9., kdy má být dokončeno odstranění pěších-zpevněných ploch. Zatím vyšel první díl malešického fotoseriálu.

Proč se mění lampy?

Na otázku položenou v minulém vydání věstníku došla například tato reakce: „Výměna lamp veřejného osvětlení probíhá v těchto dnech v Petrohradské ulici. Její účel nebyl nikde oznámen a o technických důvodech lze pochybovat :-(. Přitom stav chodníků a zeleně je zde v daleko horším stavu.“ Nebo tento podnět: „Lampy se nyní vymě�?ovaly i v ulici 28. pluku. Jejich výměna nás překvapila. Nejsme technici, ale z obyčejného vizuálního hlediska nevypadaly, že jsou ve špatném stavu.

Místostarostka Ivana Cabrnochová nám sdělila, že „veřejné osvětlení patří magistrátu, spravuje jej firma Eltodo, která se při získání této zakázky zavázala za dobu platnosti smlouvy vyměnit všechny sloupy v městě. Na to má magistrátem schválený harmonogram. Starší nepochromované sloupy dost trpí tím, že na základě nějaké chemické reakce podporované zimním solením komunikací reznou a padají, resp. jsou provozně nebezpečné. Tj. výměna je i prevencí před podobnými nehodami.“

Jak se na Desítce pronajímají a prodávají nebytové prostory?
Pronájmům a prodejům nebytových prostor na Praze 10 se věnuje tento přehled na webu Zaostřeno, který se opírá o tyto infožádosti a odpovědi na ně a problematizuje zavedenou praxi prodejů. Zajímavé také je, že firma Janova, jejíž spolumajitelkou je J. Čunátová, předsedkyně kontrolního výboru, si na Praze 10 pronajímá několik nebytových prostor a několik jich i zakoupila. V radniční odpovědi najdete uvedené adresy daných prostor. Máte někdo provozovny, jež v nich působí, ve své blízkosti a můžete porovnat např. účel nájmu se skutečností? 

Lípa v Mrštíkově – strom Prahy 10, nebo těsně před skácením?
Lípa v Mrštíkově dnes:

Novinky.cz upozor�?ovaly na boj za lípu v Mrštíkově ulici ve Strašnicích, která má padnout kvůli výstavbě bytového domu. 

 • �?Akce „Bytový dům Mrštíkova“ je dalším dokladem zcela chybějící koncepce urbanistického rozvoje okolí stanice metra Strašnická. Přestože se jedná o vysoce exponované a atraktivní místo Prahy 10, jeho vývoj od dostavby stanice metra přináší (…) více pochybností než je únosné.  (…)’ stěžují si signatáři veřejné připomínky.
 • Z občanské výzvy za prohlášení lípy stromem Prahy 10 citujeme: „Přeji si, aby byl vyhlášen stromem Prahy 10 ještě před tím, než bude pokácen kvůli nesmyslně vyprojektované výstavbě rezidenčního domu na přilehlém pozemku. Zůstane po něm potom na pařezu alespo�? tabulka, že tam tak krásný strom stál. Daleko lepší by ovšem bylo, aby tam stál i nadále a mohl se z ocenění těšit celý, stejně jako obyvatelé Desítky.“
 • (V téže ulici se nachází i kontroverzní poslanecká kancelář B. Šťastného, o níž se opět píše, tentokrát v E15.)

V Mrštíkově má kancelář i Jan Florián – najdete ho v mapě střetu zájmů
Analýza střetu zájmů za rok 2010 je k dispozici v přehledné mapě sdružení Oživení, ve které jsou funkcionáři umístěni dle místa svého trvalého bydliště. Z Prahy 10 tam je např. poslanec a zastupitel Jan Florián (ODS), bývalý poslanecký asistent B. Šťastného.

Co bude s tramvají č. 11 a dalšími zrušenými a změněnými linkami?

Mnohé obyvatele Desítky trápí změny v MHD, které nastaly po 1.9. 2012. Zejména se zkrácením trasy č. 11 do stanice Olšanské hřbitovy nesouhlasí autoři výzvy Vraťte nám Jedenáctku!: „Nejsme sami, kdo hojně využíval tramvajové linky ze stanic Krematorium Strašnice nebo Vinice (obyvatelé Strašnic, celého sídliště Vinice, Malešic…) – do konce srpna jsme tu měli 3 tramvaje jednoucích do tří různých částí Prahy. Teď máme dvě (5, 26) jedoucí prakticky stejnou trasu. Co je na tom za zlepšení?„
Vážení čtenáři, jaká je situace na linkách, které pravidelně používáte? Napište nám, jak jste pocítili změny v MHD – dopadly na vás těžce, nebo zlehka?

Jaké máte zkušenosti se zpřístup�?ováním některých soukromých pozemků? Měla by radnice usilovat o jejich odkup?
Naše čtenářka M. Haisová nám napsala: „Před časem jsem se obrátila na ÚMČ Prahy 13 se stížností na zablokovanou cestu podél povodí Botiče ze Záběhlic směrem do Hostivaře. Soukromý majitel tam umístil břevna a velké cedule s nápisy Vstup zakázán z obou stran, takže nic netušící cyklisté a chodci museli břevna pracně přelézat, podlézat, obcházet. Z radnice mi odpověděli, že soukromý majetek je soukromý majetek a nemají žádné kompetence zasahovat – to přesto, že slouží-li nějaká cesta jako veřejná více než deset let, tak platí, že taková zůstává. Napsala jsem o tom na blogu a lidé si ostatně poradili sami. Břevna odstranili, dnes zůstal z bariér poblíž Trojmezí sloup, který tam stojí jako nějaký památný totem. Od té doby jsem poslala na Radnici řadu podnětů, jsou na www.chodcisobe.cz, i s odpověďmi radnice zdůvod�?ujícími, proč co nejde, místo, aby uvítali podnět a začali ho řešit.“
Z jednoho upozornění vyjímáme: „V Záběhlickém parku (u Záběhlického zámečku) si za totality děti mohly hrát a jím procházet. Dnes je možné jen po úzkém chodníčku za vysokým plotem. Na stromy se dá dívat jen přes oplocená vrata a výstražné cedule.“ Odpověď: „Z hlediska silničního správního úřadu se jedná o uzavřený soukromý areál, jehož vlastníkovi nejsme oprávněni cokoli nařizovat, ani po něm požadovat umožnění užívání jeho majetku veřejností.“
Samozřejmě respektujeme, že pozemky jsou v soukromém vlastnictví. Otázka však zní: Měla by radnice vytvořit koncepci, jaké soukromé pozemky by bylo vhodné opět zpřístup�?ovat, tj. např. vytvořit plán odkupů, anebo to podle vás, vážení čtenáři, není zas tak palčivé téma?

 

 • Kulturní a společenské akce pořádané pro sousedy z Prahy 10:

Ochránci přírody a Ekocentrum Malešice pro nás připravili (kompletní přehled akcí):

15.9. Den s přírodou
Od 10 do 16 hodin budou v Malešickém lesíku v Praze 10 opět připraveny zajímavé hry, dovednosti a soutěže, tentokráte s tematikou zoologické
zahrady a v ní žijících zvířat. Jako doprovodný program jsme přichystali ukázku kynologického výcviku policejních psů a atmosféru zpříjemní  Hudebně taneční skupina Sueneé se spontánním bubnováním, tancem a zpěvem. Doprava BUS MHD 195 a 177 na zastávky Malešické náměstí a Spojovací, případně bus 297 zastávka Malešická strá�?, odkud Vás dovedou na místo konání → šipky.

21.9. Páteční procházka Malešicemi
Komentovaná vycházka plánovanou naučnou stezkou Sv. Josefa v Malešicích. Sraz v 16:30 hodin na Malešickém náměstí na zastávce BUS MHD (linky 177 a 195 ve směru Sídliště Malešice), délka trasy cca 4 km, plánovaný konec kolem 19 hodiny, součástí akce je návštěva Botanické zahrady v Malešicích.

25.9. Írán
Cestovatelské promítání a povídání Martina Krajíčka z cesty po Blízkém Východě. Akce probíhá v Klubu Garáž – Rektorská 30, Praha 10 – Malešice od 19 do 21 hodin.

Dny evropského dědictví – MANA a koncert ve sv. Václavovi
V rámci Dnů evropského dědictví  budou 12.9. (9–19 hod) probíhat komentované prohlídky Husova sboru a Vršovického divadla MANA .
Závěrečný koncert Dnů evropského dědictví proběhne 25.9. již tradičně v kostele sv. Václava ve Vršovicích.
  

V září zažijeme Prahu 10 jinak – ve Strašnicích, Vršovicích i Záběhlicích (Trojmezí):

 

 • sobota 22. 9. – Akce se bude konat v rámci sousedské slavnosti „Zažít město jinak 2012“ a „Velké podzimní cyklojízdy“, celý festival vznikl jako oslava veřejného prostoru. I na Desítce můžeme žít a ne jen přežívat!
 • I nové dětské cyklohřiště ve Strašnicích bude cílem cyklojízdy
  Více informací o dětském cyklohřišti, které vyrostlo z iniciativy a dobré vůle občanů ve Strašnicích, najdete na Facebooku projektu, 22.9. se v rámci Zóny Strašnice koná slavnostní otevření. „Můžete se těšit na atrakce a soutěže pro děti i živé vystoupení jazzového tria Džezwa. Do hřiště pojede i velká cyklojízda plánovaná na 20.října startující v 15 hodin v Bajkazylu na Náplavce.“
 • Stále jsou vítáni dobrovolníci / pomocné ruce! Neváhejte a pište nám.

Z programu vyjímáme: 

ZÓNA VRŠOVICE, organizuje: Start Vršovice kolem ulic Krymská a v Proluce (nezastavěná louka u stanice tramvaje č. 22″Ruská“ směrem z centra). 

 • CELÝ DEN: Kapely a DJs, dětský vymě�?ovací bazar hraček, sousedský piknik dle hesla:„Přines, co jsi napekl – ochutnej, co přinesl soused“, vizážistický a kadeřnický salon při ruce, tedy přímo na ulici.
  11–13 hod. P�?ÍPRAVA PAELLY NA OB�?Í P�?NVI
 • 14–16 hod. 2. ROČNÍK CYKLOZ�?VODU DO VRCHU KRYMSKOU ULICÍ
 • 18 hod. T�?BOR�?K ANEB SOUSEDSKÉ PEČENÍ ŠPEK�?ČKŮ, kytary vítány (Proluka)
 • 21 hod. PROMÍT�?NÍ FILMU (Auto*Mat – Ráno vstanu a změním svoje město režiséra Martina Marečka)

ZÓNA STRAŠNICE, organizuje: ÚTULNÉ STRAŠNICE, kolem metra Strašnická a ve strašnickém parku a jeho okolí.

 • NATÍR�?NÍ ZÍDEK KOLEM METRA STRAŠNICK�? 
 • HRANÍ PÉTANQUE SPOJENÉ S PIKNIKEM 
 • 21,00  PROMÍT�?NÍ FILMU D. Vondráčka „Láska v hrobě“ ve Strašnickém divadle (v nabídce: homeless catering. Krabičák a startky.)

ZÓNA Z�?BĚHLICE, organizuje: o. s. TROJMEZÍ , v přírodním parku Hostivař-Záběhlice a kolem Přírodní památky Meandry Botiče v lokalitě zvané Trojmezí. Všechny aktivity začínají na Kozinově náměstí.

 • 11–20hod. KAV�?RNA U BOTIČE: Posezení na Kozinově náměstí i na dekách přímo u Botiče – zajištěné točené pivo a limo, káva a zákusky. Ugriluj si svůj oběd-večeři – k dispozici budou grily na vlastní grilování. Hry v přírodě pro děti.  11–18h Jízda zručnosti pro malé i velké cyklisty v Kozinově ulici.

  13–16 hod. VÝPRAVA DO TROJMEZÍ:   Naučná stezka podél přírodní památky Meandry Botiče nejen pro rodiče s dětmi, ale i pro zvídavé dospělé, kteří budou mít možnost se dozvědět o významu přírodního parku Hostivař – Záběhlice v lokalitě Trojmezí.Budou připraveny stanoviště se zajímavými úkoly pro všechny věkové skupiny.   Cyklistům z festivalu bude stačit pouze 30min. na projetí trasy.
 • 19–20 hod. ŽIV?? HUDBA , 21 hod. PROMÍT??NÍ FILMU  Dva muži z Bogoty

V kavárně café V lese (Krymská 12) vystoupí 27.9. od 20:00 Irácká zpěvačka Aida Nadeem + hudební formace Soundcolor
   

30.9. – Malešice, neprostory v zemi nikoho a Vršovice s Krištofem Kinterou

Malešice: několik architektonických zajímavostí a hodně nearchitektury a neurbanismu s novinářkou Karolínou Vránkovou. Procházka s prvky exotiky a turistiky. Sraz: ne 30. 9., 14:30, Biskupcova 31, před kinem Aero.
Vršovice: S Krištofem Kinterou na kole po známých i neznámých místech Vršovic. Sraz: ne 30. 9., 18:00, Vršovický tržíček, náměstí u dolní části Krymské ulice.
Celý pražský program Dne architektury je k dispozici zde.

Klub K2 vyhlašuje soutěž Zahrada ve městě
Do 27. září a 10. října je možné účastnit se projektu ZAHRADA VE MĚSTĚ aneb Naučná stezka po Zahradním městě s akcemi pro děti.
Hledá se příběh rostliny; soutěžit můžete hned v několika disciplínách, další informace v tomto plakátku:
Soutěží se v těchto disciplínách: Příběh umělecký – pohádkový – botanický – dokumentární.

A na závěr: V týdeníku Euro vyšel článek „Nedat politikům pokoj“ věnující se mimo jiné pozitivnímu občanskému kvasu v naší městské části.
Hodně radosti z bydlení na Praze 10 i v jiných městských částech a seznámení se sousedy na některé z výše uvedených akcí za Zaostřeno na Desítku přeje

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *