Co byste měli vědět o podlahovém vytápění?

podlahovetopeni3

Podlahové vytápění zpříjemní domácí atmosféru. FOTO: Ekomplex

Je vám zima od podlahy? Na to existuje jednoduchá rada. Pořiďte si podlahové vytápění! Ale nevyjde vás jeho provoz příliš draho? A co byste o něm měli vědět, než učiníte konečné rozhodnutí? Odpovědi na základní otázky najdete v následujících odstavcích.

Ptali jsme se zkušených odborníků z řemeslnického cechu EKOMPLEX.

Ušetříte i pětinu energie

Mít vyhřátou podlahu a ještě ušetřit kolem 20 % energie – to zní dobře, nebo ne? Topenáři Praha vyzdvihují jednu z hlavních výhod systému, a to je výrazně nižší energetická náročnost oproti běžným topným tělesům.

Plynaři Praha doplňují, že dané řešení umožňuje nemalou úsporu výdajů domácnostem, které používají k vytápění plyn či elektřinu. Podlahové vytápění vytápí místnost rovnoměrně, což vede k tomu, že je optimální teploty dosaženo mnohem rychleji a s dlouhodobějším efektem. Díky rovnoměrné distribuci tepla v místnosti přetrvává přirozená vlhkost, nevíří se prach a nehrozí nepříjemný pocit suchého vzduchu.

podlahovetopeni1

Podlahové vytápění ocení nejvíc děti, které si neustále hrají na zemi. FOTO: Ekomplex

Teplovodní, nebo elektrické?

Systémy podlahového vytápění lze rozdělit na dvě základní kategorie – na teplovodní a elektrické. Výhodou elektrického systému je jednodušší a rychlejší instalace. Teplovodní systémy jsou zase úspornější. V praxi samozřejmě záleží na kvalitě konkrétního systému, dodržení doporučených technologických postupů při pokládání, sazbách za odběr energie a dalších aspektech. Obecně se však elektrické podlahové vytápění používá spíše jako doplňkové, zatímco teplovodní poslouží i jako hlavní zdroj tepla.

podlahovetopeni2

Nejlepší krytina pro podlahové vytápění je dlažba nebo lamino. FOTO: Ekomplex

Jakou krytinu zvolit?

Instalatéři z EKOMPLEXU upozorňují, že efektivita podlahového vytápění závisí především na typu podlahové krytiny. Některé materiály – například parkety z masivu – mohou při vyšších teplotách vysychat, jiné zase příliš izolují a nepropouští dostatek tepla. Jako ideální řešení se jeví dlažba, ale také některé speciálně upravené typy lamina.

Komentáře

Tip na nové byty Praha od developera FINEP.Pojištění od Hyperfinance cestovní pojištění, úrazové pojištění a další