Babiš s Kleslovou se klidí do temných koutů

volby-senat2014-babis-nahled

Volili jste Babiše a Kleslovou? Doufáme, že jste si předem spočítali, o kolik peněz vás oberou. ILUSTRAČNÍ FOTO: Kuba Turek

Kdo uvěřil, že Andrej Babiš (StB, ANO), potažmo Agrofert a potažmo ANO, bude řídit stát jako firmu, může být spokojen. Babišovo politické křídlo zařídilo, aby se nevědělo nic o kšeftech Babišových podniků se státem. Jedná se především o tři miliardy dotací, které každoročně vydojí pro sebe, a obrovské obchody se státem a státními firmami v objemu miliard korun. Druhá žena ANO je starostka Prahy 10 Radmila Kleslová (StB, ČSSD, ANO). 

Poslanci hlasovali o zákonu, který mnozí včetně ANO slíbili podpořit již před dvěma lety. Jde o povinné zveřejňování smluv úřadů s firmami v centrální databázi. Poslanci ANO a ČSSD teď protlačili strašidelné výjimky z povinného zveřejňování smluv:

Chcete vidět na Agrofert a ANO? Tůůůůůdle!

Nemá se vztahovat na vybrané korporace, které čerpají dotace. Ruka zákona nedosáhne na neprůhledné požírače veřejných peněz, jako jsou například ČEZ, Poslanecká sněmovna, Senát, Kancelář prezidenta republiky, politické strany a malé obce. Smlouvy nebudou muset zveřejňovat také nestátní neziskové organizace s dotacemi nad 2 miliony korun.

(OPRAVA: Původně jsme uvedli formulaci, která mohla uvést čtenáře v omyl. Uvedli jsme, že zatajování se přímo týká holdingu Agrofert. Ve skutečnosti se utajování týká pouze soukromých smluv a smluv s firmami, které jsou utajeny. Agrofertu se to tedy týká nepřímo, pokud má smlouvy a finanční plnění například s ČEZ, malými obcemi, politickými stranami a dalšími utajovanými organizacemi, které určili poslanci.)  

Jak zaparkovat zákon, který nám nevoní?

Co si odhlasovali poslanci, teď budou muset schválit nebo odmítnout senátoři a nakonec podepsal či nepodepsat prezident.

V Česku se schvaluje tento zákon už více než tři roky. Na Slovensku byl podobný zákon přijatý za tři měsíce.

Komentáře

Tip na nové byty Praha od developera FINEP.Pojištění od Hyperfinance cestovní pojištění, úrazové pojištění a další